Kad jednom smrkne drugom svane
Novo normalno podrazumijeva način života za koji možemo reći da se „preselio“ na digitalne platforme. Sve veći broj ljudi oslanja se na digitalnu komunikaciju, a poslovi su prebačeni u svijet informacijske tehnologije. Pandemija, izolacija, karantena prouzrokovale su sve veći broj preuzimanja aplikacija za zabavu, dopisivanje, video pozive…
Dok je većina stanovništva nezadovoljna ovakvim načinom života i žale za „starim / normalnim“ danima, vlasnicima pojedinih web platformi i aplikacija svanulo je, a stanja na bankovnim računima su se počela neočekivano uzdizati.
Najpopularnije aplikacije u 2020
Na App Store-u najveći porast u broju preuzimanja imale su poslovne aplikacije, povećanje za čak 133 %. Druge najpopularnije aplikacije, potpuno očekivano, bile su obrazovne s porastom od 84 %, a aplikacije za fitnes i fizičko zdravlje preuzete su 57 % više puta u odnosu na 2019.
Na Google Play-u razlika je mala, poslovne aplikacije popularnije su za 133 %. Ipak, na drugom mjestu su aplikacije za fitnes i fizičko zdravlje sa 114 %, a na trećem edukativne s gotovo 50 %.
Ako izuzmemo aplikacije koje nisu igre, na prvo mjesto je tijekom ove godine po broju preuzimanja pristigao TikTok, koji se podigao za tri mjesta u odnosu na 2019. godinu, čime je prestigao Facebook i WhatsApp, no po broju mjesečnih aktivnih korisnika Facebook, WhatsApp Messenger, Facebook Messenger, Instagram, Twitter i Netflix se nalaze ispred TikToka.
Očekivano bi bilo da su ove godine najpreuzimanije aplikacije bile one za video konferencije, kućni trening ili sve ono što smo najviše koristili u karantenu. Ipak, tron još uvijek drže WhatsApp i već dobro nam znane društvene mreže.
Online sastanci
Nametnuta karantena prisilila nas je da mijenjamo navike, što ne mora nužno biti nešto loše. Cijeli naš život – kupovina, druženje, pa i posao – postao je dostupan iz udobnosti vlastitoga doma. Naravno, dok ništa nikada neće moći zamijeniti oči-u-oči dogovore, postoje aplikacije koje će uvelike olakšati vrijeme u kojem to nije moguće.
Online sastanci najčešći su na Zoomu – pregled aplikacija za online sastanke gotovo je nemoguće započeti bez Zooma. Globalnu popularnost Zoom je stekao upravo tijekom ove pandemije, i to zahvaljujući brojnim opcijama. Uz Zoom je moguće istovremeno održavati online sastanak s do tisuću sudionika. Slijedi ga Google Meet, Microsoft Teams te GoToMeeting.
Nisu sve aplikacije profitirale prošle godine
Aplikacije čije se korištenje najviše unazadilo, a instaliranje gotovo pa prestalo su upravo one za navigacije, putne aplikacije i ono što je posebno zanimljivo je upravo vremenska prognoza. Očito je da nikoga nije zanimalo vrijeme, kada nikuda posebno nisu ni mogli otići.