Sramota je njihova – Što se dogodilo Gisèle Pelicot?

LinkedIn
Francuskinja koja je preživljavala seksualno zlostavljanje skoro cijelo desetljeće. Nakon godina šutnje je odlučila reći javnosti što je sve njezin muž radio. Postala je simbol hrabrosti nakon što je ispričala svoju priču.

Skoro desetljeće…

U razdoblju od 2011. do 2020. godine Dominique Pelicot je drogirao i dovodio muškarce da siluju njegovu ženu. Osim toga, optužen je i za neprimjereno fotografiranje svoje kćeri i snaha. Muškarce je pronalazio na internetu nakon što je objavljivao razne uznemirujuće snimke Gisele Pelicot. Dominique Pelicot  je dobio 20 godina zatvora, a ostalih 50 muškaraca od 3 do 15 godina zatvora.

Pravda je (ne)zadovoljena

Kada je slučaj dobivao najviše medijske pažnje, provlačila se rečenica Gisele Pelicot: „Sramota je njihova“. Njezin slučaj potaknuo je da se u medijima raspravlja o raznim oblicima zlostavljanjima, a najviše silovanju. Francuskinje koje su dale izjave medijima smatraju da kazne nisu dovoljno stroge. Gisele Pelicot je jednom prilikom izjavila: „To nije naša sramota, njihova je. Želim da svaka silovana žena kaže: Ako je gospođa Pelicot mogla, mogu i ja. Želim da više nijedna ne osjeća sram.“ Njezina kćer je također dala nekoliko intervjua vezano za slučaj. Podržala je svoju majku, kao i tisuće drugih žena diljem svijeta i pokazale su da se mogu boriti protiv nasilja.

Kakvo je stanje u Hrvatskoj?

U Hrvatskoj se u zadnje vrijeme u medijima objavljuje veliki broj vijesti o nasilju nad ženama. Oko 25% žena je doživjelo fizičko i/ili seksualno nasilje, a 28% psihičko, fizičko i/ili seksualno nasilje od strane intimnog partnera. U Hrvatskoj postoji puno udruga koje pomažu ženama koje dožive nasilje, makar ga one ne prijavile, ali tu su kao podrška žrtvi. Teško se boriti protiv seksualnog nasilja zbog čestog neprijavljivanja uznemiravanja. Najčešće objavljeni podaci o zlostavljanju nisu istiniti jer se žrtve boje počinitelja, osude društva, dugotrajnog procesa i drugih prepreka koje mogu odužiti proces. Hrvatska je u rujnu 2023. izmijenila ““Protokol o postupanju u slučaju seksualnog nasilja.”” Vlada RH, točnije Ured za ravnopravnost spolova objavio je dokument gdje se pobliže opisuje i objašnjava zakon, protokol, posljedice te se spominju razne definicije zlostavljanja i uznemiravanja. Zanimljivo je da osim žrtvi, i osuđeni/počinitelji dobivaju mogućnost stručne medicinske pomoći (psiholog ili psihijatar).

Izvor: pexels.com

Izvor: pexels.com

Može li se iskorijeniti nasilje?

Mnoge žene nikada ne prijave niti govore o bilo kakvom obliku nasilja koje su doživjele. Kako bi se pokušali spriječiti daljnje prekršaje važno je prijaviti to, makar to bilo anonimno. Važno je tražiti podršku bliskih ljudi i pomoć ustanova. Policija ponekad zna olako shvatiti prijave o zlostavljanju i dovesti žrtvu u neugodnu situaciji raznim pitanjima poput: “Jesi li sigurna da to nisi htjela?” I zbog toga je važno preusmjeriti cijeli problem na počinitelja, a ne žrtvi dodatno otežavati nepotrebnim pitanjima. Nije lagano pričati o tome i prisjećati se zlostavljanja, ali time pomažemo sebi i mogućim budućim žrtvama. Ne mora se svaki slučaj razvikati po medijima, ali je važno da osvijestimo koliko često se to događa ženama. 

Podijeli

O autoru

volim kavu i mačke.

Comments are closed.