Nakon razornih potresa koji su u protekloj godini pogodili našu državu, sasvim je normalno da se strah uvukao u kosti brojnih građana. Onima koji su potrese najjače osjetili, najteže je. Nije im lako uvečer ići leći, nije im lako biti na visokim mjestima niti im je lako čuti glasne zvukove koji bude loše uspomene. No, što kada taj strah počne prelaziti granice normale? Kako ga normalizirati i ne dopustiti mu da preuzme kontrolu nad našim životima?
PRIRODA I DRUŠTVO
Iako može zvučati banalno, odlazak u prirodu s bliskim osobama bi vam uvelike mogao pomoći. Prošećite parkom, vozite bicikl, planinarite, boravak na otvorenom će vam zasigurno odgovarati i pomoći da se opustite.
MEDITACIJA
Jedna od najpopularnijih opcija za opuštanje je svakako meditacija. Kada osjetite da ste anksiozni, sklopite oči, umirite se i započnite meditirati. Osjetit ćete veliko olakšanje i mogućnost da lakše nastavite dalje ukoliko ju uvrstite u svoj dnevni raspored.
IZBJEGAVANJE VISINE
Ako je ikako moguće, izbjegavajte visoka mjesta – što ste više, jače osjećate trešnju koja je normalna pojava uslijed potresa.
NOVI HOBI
Pronađite neku novu zanimaciju – crtanje, sviranje, fotografiranje – bilo što, što će vam zaokupiti misli i ne dozvoliti da vas obuzima strah
SMANJITE UNOS VIJESTI
Gledanje vijesti i praćenje portala iz sata u sat pomaže rastu anksioznosti. Smanjite količinu praćenja vijesti i pratite isključivo one koje su provjerene i točne.
RAZGOVOR
Razgovor s bližnjima svakako će ublažiti vaš stres, no ako to nije dovoljno, potražite stručnu pomoć. Nema ništa loše u tome. Dapače, razgovor sa stručnom osobom pomoći će vam da si olakšate situaciju i da se osjećate bolje.
Svatko od nas drugačije reagira na nepogode koje su nas snašle i vrijeme koje je potrebno za povratak nekom „normalnom“ načinu života varira od osobe do osobe. U redu je ne biti u redu, u redu je osjećati nelagodu i strah, u redu je promijeniti životne navike ako nam to pomaže