Kako svjetsko nogometno prvenstvo 2026 postaje globalni biznis?

LinkedIn
Kad igra Hrvatska, nogomet odjednom postaje tema svih razgovora. Pune se kafići, nose se dresovi, dogovara se zajedničko gledanje utakmica, a čak i oni koji inače ne prate nogomet znaju da se “danas igra”. Za navijače je to emocija, ali za brendove, medije, ugostitelje i turistički sektor — to je velika poslovna prilika. 

Svjetsko nogometno prvenstvo 2026. najveće je izdanje ovog natjecanja do sada. Prvi put održava se u tri države  –  SAD-u, Kanadi i Meksiku. Svoje snage odmjerit će 48 reprezentacija kroz ukupno 104 utakmice. Više reprezentacija znači više navijača, više prijenosa, više sadržaja što stvara ogroman prostor za zaradu. Za hrvatske navijače prvenstvo je posebno zanimljivo jer je Hrvatska svoj nastup otvorila susretom protiv Engleske, 17. lipnja na Dallas Stadiumu. Iako je utakmica završila porazom Hrvatske 4:2, susret je ponovno pokazao koliko nastup reprezentacije može okupiti ljude i stvoriti atmosferu, ne samo na stadionu nego i u kafićima, fan-zonama i domovima diljem Hrvatske. 

Izvor: pexels.com

 

Jedna utakmica nije samo “utakmica”

No, upravo tu počinje poslovna strana priče. Jedna velika utakmica ne znači samo 90 minuta nogometa. Ona znači puni kafići, veću prodaju hrane i pića, kupnja dresova omiljenih igrača, navijačkih rekvizita pa tu su i reklame, televizijski prijenosi i objave na društvenim mrežama. Drugim riječima, emocija navijača vrlo brzo postaje i ekonomska prilika. Dobar primjer toga je upravo susret Hrvatske i Engleske. Utakmica je odigrana ispred 70.389 gledatelja, no zarada nije ostala samo na stadionu. Prema pisanju Guardiana, pub The Londoner u Dallasu prodao je piva u vrijednosti oko 30 000 dolara u samo tri sata uoči utakmice. Takav podatak jasno pokazuje koliko jedna utakmica može pokrenuti potrošnju, ne samo u gradu domaćinu nego i svugdje gdje se utakmica prati.

Pivce za živce – i za ekonomiju

Koliko nogomet može utjecati na potrošnju, pokazuje i procjena analitičara Jefferiesa da bi Svjetsko nogometno prvenstvo 2026. moglo potaknuti dodatnu potrošnju od oko 568 milijuna litara piva u svijetu. Podatak možda zvuči nevjerojatno, ali kad se sjetimo koliko živaca može odnijeti jedna utakmica Hrvatske, potrošnja piva odjednom djeluje malo logičnije. 

Za mnoge navijače nogomet nije samo utakmica, nego ritual. To su društvo, kafić, hrana, piće, zajedničko komentiranje svake propuštene šanse i nerviranje oko svake sudačke odluke. Upravo zato Svjetsko prvenstvo postaje važno i za ugostitelje, trgovine, dostavne službe, proizvođače pića i brojne druge djelatnosti koje na prvi pogled nemaju izravne veze s nogometom. 

Izvor: pexels.com

Posao ili utakmica?

Svjetsko prvenstvo ne utječe samo na stadione, kafiće i potrošnju, nego i na radni ritam. Kada se igra važna utakmica,ljudi znaju uzimat slobodne dane, mijenjati smjenu ili pokušavaju pratiti rezultat tijekom radnog vremena. Prema istraživanju koje prenosi Reuters, SP 2026. mogao bi globalne poslodavce koštati oko 17 milijardi dolara upravo zbog promjena u radnom rasporedu i praćenja utakmica tijekom posla.

Fan Zone

Fan zone su još jedan dokaz da se zarada Svjetskog prvenstva ne događa samo na stadionima. One funkcioniraju kao “drugi stadion” za navijače koji nemaju ulaznicu, ali žele biti dio atmosfere. Veliki ekrani, hrana, piće, glazba i zajedničko navijanje pretvaraju gledanje utakmice u poseban doživljaj, a od toga profitiraju ugostitelji, lokalni organizatori, sponzori i gradovi domaćini. 

Fan zone neće biti samo mjesta za gledanje utakmica, nego i mali festivali. Neki gradovi domaćini već su najavili poznata glazbena imena, primjerice Kansas City sa Sheryl Crow, The Chainsmokers, Flo Ridom i Tech N9neom, Dallas s Major Lazerom, a Toronto s Bryanom Adamsom i Wyclefom Jeanom u sklopu FIFA Countdown Concerta. To pokazuje da SP 2026. neće biti samo sportski događaj, nego spoj nogometa, glazbe, hrane, pića i zabave.

Izvor: pexels.com

Madonna, Shakira i BTS

Svjetsko prvenstvo 2026. dodatno pokazuje koliko se nogomet približio show businessu. Shakira je već obilježila početak prvenstva izvedbom službene pjesme „Dai Dai”, a finale će imati i prvi halftime show u povijesti Svjetskog prvenstva, na kojem su najavljeni Madonna, Shakira i BTS. Time se nogometni spektakl sve više širi izvan terena i postaje globalni događaj koji spaja sport, glazbu, marketing i zabavu.

 

Svjetsko nogometno prvenstvo 2026. nije samo mjesec dana nogometa, navijanja i sportskih emocija. Za Hrvatsku je to nova prilika za veliku nogometnu priču, a za poslovni svijet još jedna velika pozornica. Dok navijači gledaju tko zabija golove, brendovi, mediji, ugostitelji i turistički sektor prate koliko nogomet zapravo pokreće potrošnju. Iako ga najčešće povezujemo s navijanjem, emocijama i sportskim uzbuđenjem, Svjetsko nogometno prvenstvo danas je mnogo više od nogometnog natjecanja – riječ je o jednom od najvećih globalnih poslovnih događaja.



Podijeli

O autoru

Comments are closed.