Uobičajena je praksa većine studenata sve fakultetske obaveze ostavljati za zadnji tren. Čak i ako ste među onim studentima koji su skloni redovitom učenju sigurno se ponekad nađete u situaciji kada vam je preostalo jako malo vremena za učenje – možda čak samo jedna noć. Sigurno ste barem jednom pali u iskušenje i ostali budni cijelu noć ili većinu noći spremajući se za ispit da biste na kraju užasno napisali ispit.
Da ste se tu noć odlučili naspavati možda biste sutradan znali taj jedan pojam kojeg noć prije nikako niste mogli upamtiti ili biste znali riješiti matematički zadatak kojeg niste znali ni započeti. Razlog tome je što san omogućuje obradu i organizaciju naučenih informacija. Svima je dobro poznato koliko je san važan za normalno funkcioniranje, no koliko ste upućeni u povezanost sna i učenja?
Zašto vjerujete da možete bez sna?
U vezi sna postoje lažna uvjerenja. Baš zato što se bez sna naizgled može funkcionirati većina nas smatra da je odraditi neki zadatak, u ovom slučaju učiti, veći prioritet od sna. Na san ponekad gledamo kao gubitak vremena ili zasluženi odmor nakon što su svi zadaci odrađeni. Iako se kratkoročno može činiti da nam nedostatak sna ne šteti previše, zanemarivanje sna ima posljedice na naše dugoročno pamćenje.
Jedan od razloga zašto možda imate osjećaj da bolje upijate informacije noć prije ispita je povećana razina stresa koja kratkoročno može poboljšati fokus i pamćenje. Budući da učenje nije životno ugrožavajuća situacija, čim vas počne hvatati san ispit će vam se činiti sve manje važnim, a produktivnost će vam dodatno pasti.

Izvor: Pexels.com
Posljedice nespavanja
Možda ste vi među onima koji govore da njima san nije potreban i stvarno dobro napišete ispite i s nedovoljno sna. Međutim važno je uzeti u obzir dvije stvari: kako je ispit izgledao i jeste li imalo spavali.
Manje od pet sati možda ne zvuči idealno, ali ako je to tek jedna, izolirana noć, možda neće imati toliko utjecaja na vas. Pogotovo ako ste se prethodni dan naspavali i tako pripremili svoj mozak za učenje. Ipak teško će vam biti koncentrirati se i bit ćete usporeni, a u nekim ispitima to može biti od ključne važnosti. Također će vam biti teže birati prave riječi pa će odgovori na Vaša esejska pitanja biti zbrčkani. Najvažnije od svega je da ćete teško povezivati znanja koja imate od prije s tek naučenim gradivom odnosno nećete biti skloni zaključivanju i logičkom razmišljanju što se itekako traži na fakultetu.

Izvor: Pexels.com
S druge strane ako uopće ne spavate tu noć ili nekoliko dana zaredom ne spavate kvalitetno teško ćete moći napisati esejska pitanja ili riješiti i malo složenije matematičke zadatke dok ćete moći riješiti neka lakša pitanja na zaokruživanje ili nadopunjavanje. Ipak, važno je napomenuti da biste takva pitanja uglavnom mogli riješiti i da niste u potpunosti žrtvovali san.
Iako možda dobro napišete ispite, zanemarivanje sna dugoročno je kontraproduktivno. Ono što biste svježi i odmorni napravili za jedan sat, umorni ćete napraviti za više od dva sata. Osim toga, sutrašnji dan ćete provesti mrzovoljni te ćete imati poteškoća s kognitivnim zadacima.
Kratkoročno pamćenje, dugoročne posljedice
Ono čega mnogi nisu svjesni je da zahvaljujući snu naučeni pojmovi iz kratkoročnog pamćenja prelaze u dugoročno. Ako poslije učenja ne spavate kvalitetno informacije će uglavnom ostati pohranjene u kratkoročnom pamćenje i nećete se za par dana ničega sjećati.
Možda se s takvim površnim znanjem možete izvući na ispitu za kojeg se spremate, ali dugoročno gledano takvo učenje će za vaše studiranje imati grozne posljedice. Zato što ste nekvalitetno usvojili prethodno gradivo imat ćete rupe u znanju pa ćete morati provesti puno više vremena da razumijete nadolazeće gradivo. Također, ako vam je uobičajena praksa ostajati budni čitavu noć, to će negativno utjecati na vašu karijeru jer će se od vas tražiti da primjenjujete stečena znanja na svom radnom mjestu.
Zato dobro razmislite sljedeći put kada vam padne na pamet da žrtvujete san zbog učenja. Vjerojatno ćete sutradan biti spremniji za ispit ako samo ostavite knjigu i odspavate kako treba jer se u snu pamti kao i nad knjigom.