Umijeće pisanja seminara- vodič za napisati dobar seminar

LinkedIn
Dolazak na fakultet iz srednje škole donosi novu rutinu i nove izazove. Materijala je više, raspored je drugačiji, a običan školski esej pretvorio se u seminarski rad. Bilo da si brucoš ili već debelo na faksu, seminarski rad zna predstavljati izazov, stoga evo par savjeta za napisati dobar seminar!

1. Odaberi sebi blisku temu!

Posrećilo ti se da profesor dopušta da sam biraš temu sve dok je u granicama silabusa kolegija, ali to predstavlja niz opcija, dakle kako odabrati onu pravu? Budi kreativan i poveži područje pisanja s nečim čime si okružen u životu i o čemu bi mogao pričati s prijateljima na kavi. Kada si zainteresiran za ono o čemu pišeš, automatski će tvoj tekst biti kvalitetniji i zanimljiviji. Tvoj subjektivni pogled na temu može donijeti pozitivne i nove rezultate o onome o čemu pišeš. 

Za slučaj da ti je tema unaprijed određena i nisi siguran od kud krenuti, pokušaj pričati s profesorom i otvoreno s njim raspravi o temi. Raspitaj se među kolegama sa starijih godina ili demonstratorima. Po potrebi se obrati drugom profesoru iz istog područja. Bez straha, oni su tu da pomognu i ponude ideje, rješenja i literaturu. 

2. Koristi stručnu literaturu!

Iako je najlakše pročitati članak iz novina ili isječak s Wikipedije, oni se ne smatraju pouzdanim izvorom i neće biti uvaženi kao dobar izvor literature. Zato se koristi znanstvenom literaturom. To uključuje knjige, znanstvene časopise, znanstvene članke te objavljene diplomske i doktorske radove. Njih možeš naći na stranicama poput hrčak.srce.hr koji okuplja hrvatske stručne i znanstvene časopise kojima nude otvoren pristup. Literaturu još možeš tražiti na stranicama: Google Scholar, Web of Science, Research Gate, JSTOR itd. 

Ne zaboravi! Sve materijale koje koristiš potrebno je navesti u tekstu i u popisu literature, ovisno o željama profesora i načinu citiranja. Većina tekstova ima već pripremljen citat koji možeš kopirati i zalijepiti u svoju literaturu, samo obrati pažnju da su svi izvori pisani istim stilom (APA, Harvard, Chicago, MLA…).

seminarski rad

Izvor: Pexels.com

3. ChatGPT, da ili ne?

Kratki odgovor je ne. Međutim, umjetna inteligencija ti može pomoći u ostalim koracima pri pisanju seminara. Ako imaš okvirnu ideju za temu, ali ju ne možeš svrstati u jedan naslov ili sažetak, ChatGPT može dati prijedloge tema temeljenom na tvom opisu. Možda je članak koji si našao na drugom jeziku ili pisan kompliciranim stručnim izrazima. Uz prevoditelj, ChatGPT može pojednostaviti tekst kako bi ga ti lakše tumačio i prenio svojim riječima u seminarski rad. 

U svakom slučaju, umjetna inteligencija se lako prepozna u seminarskom radu, pogotovo ako stoji uz nešto što je napisano tvojim riječima. Zato nemoj naštetiti sebi, već koristi druge life hackove, čitaj literaturu i piši svojim riječima. Na kraju krajeva, dobiti ćeš višu ocjenu. 

4. Provjeri!

Nije sporno da tekst mora bit gramatički i pravopisno točno napisan, stoga nemoj gubiti bodove i dobru volju profesora na tome. Provjeri sam više puta, koristi digitalni rječnik “Hrvatski jezični portal”, te na kraju ubaci svoj tekst u ispravi.me, digitalni alat koji traži i ispravlja pogreške. 

Također pazi na broj zadanih riječi ili znakova! Za minimalno povećanje broja riječi pokušaj zamijeniti neke izraze sa sinonimima koji imaju više riječi u sebi i pazi da nakon točke i zareza ostaviš razmak. 

Umijeće pisanja seminara je čista praksa. Što ih više napišeš, napisat ćeš ih brže i kvalitetnije. Stoga kreni na vrijeme, pažljivo biraj temu, provjeri legitimitet izvora, provjeri svoj rad i nemoj koristiti umjetnu inteligenciju preko svoje inteligencije. 

Podijeli

O autoru

Pozdrav svima, ja sam Iva, studentica treće godine komunikologije i sociologije. Inače me možeš naći sa slušalicama u ušima, a upravo me ta kreativna narav i ljubav prema glazbi, pisanju, pop kulturi i super ekipi dovela u Manager Magazine.

Comments are closed.