Profit u ratu – ekonomija nemilih događaja

LinkedIn
Rat je oduvijek donosio profit određenim tržištima, a u današnjem vremenu, otkriva se nevjerojatno velik portfelj istih. Od vojnih zaliha do oružja, rat utječe na tržišta na neočekivane načine čineći ga, osim tragedijom, i financijskom prilikom.

Nedavni sukobi, poput Izraela i Palestine, te Ukrajine i Rusije, pokazali su nam samo na koji način globalna tržišta reagiraju na sukobe. Često govorimo kako u ratu pobjednika nema, ali to je u današnje vrijeme netočno – oni nisu na bojnom polju, već na burzi.

Borbe bikova na tržištu

Posljedice ratova su nepredvidive, fatalne i tragične, ali ratovi često dovode do nepredviđene dobiti za određene sektore, posebice obranu. Izraelsko-palestinski sukob izazvao je oscilacije na globalnim tržištima. Tvrtkama poput Lockheed Martina, dionice su porasle za 21% u usporedbi s prošlim godinama. Kako je naglo rasla potražnja za naprednom vojnom tehnologijom, tako je porasla i dobit. Budući da se izraelski obrambeni sustavi uvelike oslanjaju na američke vojne izvođače, tvrtke poput Lockheeda mogu samo očekivati daljnji porast, u slučaju nastavka nemira.

Izvor: netcials.com

Povijesno gledano, ovo je poznat trend. Obrambeni izvođači kao što su Lockheed Martin, Raytheon i Northrop Grumman često doživljavaju skok cijena svojih dionica tijekom vremena geopolitičke nestabilnosti. Tijekom rata u Iraku 2003., Lockheedove dionice  skočile su kako je potrošnja za obranu dosegnula rekordne razine. U novije vrijeme, isti se obrazac odvijao tijekom prvih dana rusko-ukrajinskog rata. Lockheed, koji proizvodi sustave poput HIMARS-a koji se koriste u Ukrajini, zabilježio je stalni rast cijene dionica tijekom 2022.

Cijene energenata

Rusko-ukrajinski rat ipak je imao malo vidljiviji utjecaj na globalno tržište. Samom eskalacijom rata u 2022., Europa se našla u energetskoj krizi, zbog čega su cijene prirodnog plina skočile, a tvrtke koje bi mogle isporučivati ​​alternative postale su novi heroji na tržištu. Opet, obrambeni izvođači su imali koristi jer su zemlje požurile naoružati Ukrajinu, držeći tvrtke poput Lockheed Martina u plusu.

Izvor: WSJ.com

Osim energije, poremećaj u izvozu pšenice iz Ukrajine uzrokovao je skok globalnih cijena, što je odgovaralo poljoprivrednim tvrtkama i trgovcima robom koji su profitirali od nestašice. To pokazuje da rat ne utječe samo na obrambene zalihe, već i na sirovine i poljoprivredu. 

Summa Summarum

Jedino što se iz ovoga da naučiti je da je rat krajnje uništenje svega. Za sve, osim za one koji imaju mogućnosti ulaganja u obranu, naftu, zlato i sl. Ovakvi pojedinci i tvrtke, nažalost imaju veliki interes u nastavku ovih sukoba, jer cijene njihovih dionica samo nastavljaju rasti. Osim njih, i tvrtke koje se bave naftom i zlatom, također mogu nastaviti profitirati zbog nestabilnosti koju rat unosi u lance opskrbe globalno.

Podijeli

O autoru

Pozdrav! Trenutno sam na trećoj godini studija menadžmenta i pišem za Manager o raznim temama, u svakoj kategoriji ponešto. U slobodno vrijeme me se može naći po kavama od Straduna do Tkalče.

Comments are closed.