Blockchain tehnologija pojavila se kao transformativna sila, remeteći tradicionalne poslovne modele i preoblikujući operacije u raznim industrijama diljem svijeta. U kontekstu Hrvatske, blockchain izaziva mogućnost promjena, nudeći prilike za inovacije u sektorima od upravljanja opskrbnim lancem pa sve do financija. Na dinamičnom tržištu se moramo zapitati kaska li Hrvatska za istim i jesmo li na dobrom putu kako bismo i mi primijenili blockchain na domaće poduzetništvo?
Kada netko spomene blockchain, vrlo vjerojatno vam se u glavi vrte brojevi, kriptovalute, i neki mnogima nerazumljivi pojmovi. Idemo pojednostaviti ovo pa reći da je blockchain tehnologija koja sigurno bilježi i provjerava transakcije preko mreže računala. Možemo reći laički da ova tehnologija sprječava mogućnost izmjene i manipuliranja određenih sustava.
Što je to uopće?
Sastoji se od lanca blokova, od kojih svaki sadrži popis transakcija. Nakon što je blok dovršen, povezuje se s prethodnim putem kriptografskog hasha, tvoreći nepromjenjivi lanac. Time je osigurana transparentnost, sigurnost i povjerenje u zapisane podatke, budući da bi svaka izmjena u jednom bloku zahtijevala promjene u svim sljedećim blokovima.
Blockchain je poznat po svojoj primjeni u kriptovalutama, poput Bitcoina, ali njegova se svestranost proteže na razne industrije, nudeći rješenja za sigurno i transparentno vođenje evidencije, pametne ugovore i upravljanje lancem opskrbe.
Primjena u Supply Chain-u
Jedna od primjena blockchain tehnologije koja najviše obećava leži u upravljanju opskrbnim lancem, odnosno supply chainom. U Lijepoj Našoj, u zemlji bogate poljoprivredne i proizvodne mogućnosti, sama pogodnost praćenja podrijetla i puta proizvoda ima vrijednost velikog značaja, pogotovo pri samom izvozu. Blockchain u ovom slučaju osigurava transparentnost i autentičnost u cijelom opskrbnom lancu, omogućujući potrošačima i tvrtkama da podjednako provjere izvor robe.
Primjerice, u hrvatskoj industriji nečega što svi znamo – maslinovog ulja, blockchain se može koristiti za praćenje cjelokupnog procesa proizvodnje, od uzgoja, sve do same distribucije. To ne samo da povećava vjerodostojnost proizvoda, već i umanjuje rizik od prevara i osigurava usklađenost sa zadanim standardima kvalitete. Poticanjem povjerenja među potrošačima, ova tehnologija dodaje opipljivu vrijednost već bogatom hrvatskom poljoprivrednom sektoru.
Transformacija bankarstva
Hrvatski financijski sektor doživljava promjenu izvornog koncepta s integracijom blockchain tehnologije. Od omogućavanja sigurnih i transparentnih transakcija do pojednostavljenja nekih regulatornih procesa, blockchain mijenja način rada financijskih institucija.
Pametni ugovori, omogućeni blockchainom, imaju potencijal automatizirati složene financijske transakcije, smanjujući potrebu za brojnim posrednicima i povećavajući učinkovitost samih procesa. U Hrvatskoj bi to moglo dovesti do bržih i isplativijih internacionalnih transakcija, od čega bi koristi imale tvrtke koje se bave međunarodnom trgovinom.
Sama primjena blockchaina
Nekoliko hrvatskih startupova već koristi blockchain za poticanje inovacija. Mnoge tvrtke istražuju rješenja temeljena na blockchainu za provjeru dokumenata, osiguravajući autentičnost važnih zapisa kao što su akademske potvrde i pravni dokumenti. Kako bismo spoznali gdje primjenjujemo blockchain tehnologiju, najbolji primjer nam je Amazonov “Track and Trace” koji ne samo da krajnjem korisniku omogućuje praćenje paketa, već i proizvođačima, dobavljačima, a i dostavljačima daje uvid u cjelokupni proces.
Nadalje, turistička industrija, srž hrvatskog gospodarstva, može imati koristi od sposobnosti blockchaina da poveća transparentnost u rezervacijama, smanji prevare i pruži sigurnu platformu za transakcije. To bi moglo promijeniti pravila igre za hrvatske tvrtke u ugostiteljskom sektoru, jer ulijeva povjerenje, kao što smo već rekli, samim potrošačima.
Summa Summarum
Povećana transparentnost, smanjeni operativni troškovi i povećana učinkovitost samo su neke od prednosti koje mogu pozitivno utjecati na krajnji rezultat hrvatskih poduzeća. Dok blockchain tehnologija nastavlja poboljšavati poslovanje na globalnoj razini, Hrvatska je na samom pragu ovog transformativnog vala.
Od upravljanja opskrbnim lancem do financija, stvarne primjene blockchaina stvaraju nove mogućnosti za neke tradicionalne poslovne prakse. Dok hrvatska poduzeća prihvaćaju ovu tehnologiju, s već globalno poznatim hrvatskim startupovima imaju priliku ne samo unaprijediti svoje poslovanje, već i pridonijeti poziciji zemlje kao središta za moguće blockchain inovacije u širem europskom krajoliku.
Kako bi se postigla ključna promjena, potrebni su zajednički napori između privatnog sektora, vlade i obrazovnih institucija koji mogu odigrati ključnu ulogu u poticanju poslovnih sustava koji podržavaju razvoj blockchaina u Hrvatskoj.