Bliži se kraj školske godine, a maturanti se uveliko pripremaju za maturu. Što dalje nakon srednje škole? Koji fakultet upisati i gdje? Glavna su pitanja koja se svima vrte po glavi. U današnjem članku naš sugovornik je Leonardo Popović, mladi Brođanin ujedno i student 3. godine na Nottingham Trent Universityju u Ujedinjenom Kraljevstvu, smjer Computer Science, koji će nam reći nešto više o studiranju vani iz svog osobnog iskustva.
Leonardo je trenutno na praksi kao QA Test Inženjer u tvrtci „Thrive Learning“. Iako se tvrtka nalazi u Engleskoj, radi se od kuće (work from home), što mu daje mogućnost da radi iz Hrvatske. Nakon odrađene prakse namjerava se vratiti na posljednju, 4. godinu preddiplomskog studija.

Izvor: Leonardo Popović – privatna arhiva
Kako si se odlučio za studiranje u Engleskoj?
„Studiranje u Engleskoj je došlo u obzir kada su djelatnici tvrtke „Studiram vani“ održali prezentaciju o prilikama koje se nude za visoko obrazovanje izvan RH. Kao veliki ljubitelj novog okruženja i putovanja, odmah sam kontaktirao predstavnike kako bih saznao više informacija i točan proces prijave. Što sam više informacija prikupio, to sam sve više bio siguran u svoju odluku. Glavni razlog za moj odlazak u Englesku, uz to što sam ljubitelj novog i „neobičnog“, je mogućnost rada uz studiranje zbog drugačijeg principa po kojemu fakulteti u Engleskoj rade. „
Kada pričaš sa prijateljima koji su ostali studirati u Hrvatskoj, misliš li da bi ti bilo bolje da si i ti ostao ovdje ili si zadovoljan studiranjem vani?
„Kao i u svemu, tako i u studiranju vani postoje dobre i loše stvari. U odnosu na fakultete u Hrvatskoj, engleski fakulteti su puno organiziraniji, praktičniji i najmanje se priča o teoriji (sve se temelji na projektima i praksi). Nedostatak je što prehrana nije sufinancirana od strane države, kao ni smještaj, što u jednu ruku predstavlja velik problem, ali zbog mogućnosti posla čak i nije toliki. Sve u svemu, mislim da bih čak i sada, nakon 3 godine studiranja vani, opet odlučio isto jer smatram da su iskustvo i poznanstva stečena vani nezamjenjivi. „
A što bi rekao o nekim razlikama u obrazovanju u Engleskoj i kod nas?
„Predavanja nisu cjelodnevna kao u Hrvatskoj, više se radi o individualnom radu, ali uz 100%-tnu podršku mentora te radu na većim projektima, što daje studentima mogućnost za rad, a to dovodi do većeg zadovoljstva i manje stresa. Ispita gotovo nema, sve se temelji na projektima koje studenti rade tijekom cijele godine te zbog toga stječu znanja i iskustva temeljena na radnoj industriji, a to je nešto što će nas čekati onog trenutka kad završimo fakultet. Uz to, velik broj smjerova nudi 1 godinu prakse nakon 2. godine fakulteta bilo gdje u svijetu. Postoji proces pronalaska posla za praksu, da se podudara sa svim kriterijima fakulteta, ali je isplativ zbog 1000 razloga (iskustvo, radno okruženje, kolege različitih nacionalnosti itd…).“
Jesi li stekao neke nove prijatelje? Odakle vas sve ima?
„Stekao sam iznimno velik broj novih prijatelja, a dolaze stvarno iz svih krajeva svijeta, od Azije do Amerike. To je nešto što u Hrvatskoj ne možemo doživjeti u tolikoj mjeri, a vrijedi za cijeli život. Poznanstva po cijelom svijetu su velik benefit, što zbog prijateljstva, a što zbog profesionalnog razvoja.“

Izvor: Leonardo Popović – privatna arhiva
Nudi li vam se i tamo mogućnost rada preko studentskog ugovora kao i u Hrvatskoj i koja je procedura?
„U Engleskoj ne postoji studentski ugovor za posao. Svi poslovi koje studenti obavljaju su „part-time“, što znači rad na pola radnog vremena. Postoji velik broj web stranica na kojoj se svakodnevno objavljuju oglasi za poslove, a većina poslodavaca daje fleksibilno radno vrijeme studentima, a satnica nikada nije fiksna (ovisi o poslodavcu). Englezi su velikodušni pa uz dobru satnicu, dosta često nas obraduju jednokratnim bonusima koji su mali, ali daju do znanja da se naš rad cijeni.“
Postoje li neke beneficije za studente u Engleskoj kao npr. jeftinija karta za javni prijevoz i slično?
„U Engleskoj studenti gotovo u svakom aspektu imaju benefite. Javni prijevoz, popusti za sve (hrana, računala, mobiteli, odjeća itd…), jeftinije kino ulaznice, jeftinije ulaznice za turističke atrakcije itd. Slično kao u Hrvatskoj, samo u većoj mjeri.“
Koliko ti je bilo teško prilagoditi se na život tamo i što ti je najviše nedostajalo od kuće?
Kao i u svemu, početak je bio najteži. Nakon 18 godina života u istome gradu i okruženju, odjednom se nalaziš u državi tisućama kilometara daleko, novi jezik, novo okruženje, novi izazovi. Nije bilo lako ali s vremenom se čovjek navikne. Najviše su mi nedostajali ljudi, ali danas su i letovi postali jako jeftini pa nije problem doći kući češće nego inače.

Izvor: Leonardo Popović – privatna arhiva
Gdje se vidiš nakon faksa?
„Trenutno sam na praksi koju odrađujem od lipnja 2022. i nakon fakulteta bih volio nastaviti raditi isti posao kao na praksi, u istoj tvrtci. Smatram da ta praksa nakon 2. godine otvara mnoga vrata za budućnost, a isto tako daje studentu bolji pogled na svijet koji ga čeka nakon završenog fakulteta. Naravno da sam otvoren za sve opcije koje me možda čekaju, ali ih još nisam svjestan.“
Hvala Leonardu na ugodnom razgovoru, a ako vi želite saznati više o spomenutom fakultetu u Engleskoj, to možete učiniti klikom ovdje.